Derfor hyrer KMD politisk spindoktor

I kølvandet på udbudskandalerne har KMD valgt at hyre en tidligere politisk spindoktor. Læs it-gigantens forklaring her.

Artikel top billede

En af Danmarks største it-virksomheder, KMD, hyrer nu den tidligere konservative spindoktor Morten Langager.

Det sker i kølvandet på en udbudsskandale, hvor 29 KMD-kontrakter er kendt ulovlige, og selskabet har været i en sand mediestorm efter afsløringer af gaveregn til embedsmænd.

Morten Langager har været spindoktor for nuværende udenrigsminister Lene Espersen (K) igennem en årrække og var en af de længst siddende spindoktorer i den borgerlige regering.

Computerworld tager en snak med den øverste chef for HR og Kommunikation i KMD, Karin Hindkjær, om det nye initiativ.

Hvorfor ansætter KMD en spindoktor?

"Det har vi, fordi vi står i den situation, at vores ejerskab er blevet anderledes. I det gamle ejerskab var det sådan, at dialogen med eksterne relationer et langt stykke hen ad vejen var båret af KL.

S¨ådan er det ikke i dag. Så vi har brug for en, der kan hjælpe os med at varetage den opgave på tværs af hele KMD. Altså en, der kan tage ansvaret for den samlede dialog.

"I min optik er det sådan en stilling, som mange store firmaer har. Og vi har et behov for at være i dialog med vores omverden."

Men hvis det er på grund af skift i jeres ejerforhold, så burde han vel være hyret for to år siden, da KMD blev solgt?

"Ja, men jeg tror, at man har følt, at man selv har kunnet klare det. Og KMD er i en omstillingsproces. Så det har været nu, man har ment, det har været oplagt for os at få den person om bord."

Gode kommunikationsfolk i KMD

Er der noget i vejen med de nuværende kommunikationsfolk i KMD?

"Nej. Det er der ikke. Tværtimod. Vi har gode folk.

Man kan sige, at der også er forskel på at lave den daglige pressekontakt og så public affairs.

Altså det at varetage dialog ind mod Christiansborg, centraladministrationen og andre interessenter. Det er to vidt forskellige opgaver. Det er ikke en ren kommunikationsopgave."

Så det er ikke ren kommunikation, men mere lobby-arbejde og sådan noget?

"Ja, det ligger i mixet. Og det er også derfor, han får en kommunikationstitel.

Han kommer ikke til at sidde isoleret på et kontor og sige: Nu skal jeg tale med dem fra den organisation. Det bliver et samarbejde på kommunikationssiden. Hvad ønsker vi at komme ud med af budskaber, og hvad er det, der er vigtigt at fortælle om KMD.

"Men det er vigtigt for mig at sige, at jeg har nogle gode kommunikationsfolk. Så det er ikke fordi, der er noget galt med dem."

I kølvandet på udbudsskandale og gave-afsløringer

Har denne ansættelse noget at gøre med det fokus, der har været på KMD i forhold til udbudssagen og skriverierne om KMD's gaver til embedsmænd? Eller er det ejerskabsskiftet i KMD, der er baggrunden for ansættelsen?

"Altså, jeg har det sådan lidt, at det er en kombination af begge dele. Hvis der nu ikke havde været det fokus, der har været på KMD, så ville jeg alligevel havde anbefalet, at vi ansatte en i den rolle.

Så rollen er vigtig. Og så, ja, det giver ekstra god mening at få sat fart i den proces, når vi har været så meget i pressen, som vi har.

Det gør jo også, at vi som virksomhed går ind og siger: Ok, hvad siger vores omdømme-målinger? Hvordan står vi? Hvad synes folk om os? Hvad betyder det? Og hvordan vil vi gerne være opfattet fremover?

Det er helt naturligt. Så de to ting kan ikke adskilles. Men jeg vil mene, at vi havde gjort det alligevel.

Det stod i min jobbeskivelse, at en sådan ansættelse skulle på plads. Og nu gik der ikke særlig lang tid, fra jeg startede, til der kom ekstraordinært fokus på KMD i medierne. Men det var meningen, det (ansættelsen, red.) skulle ske også," siger Karin Hindkjær.

Kan ikke trylle problemer væk

Men en spindoktor er jo sådan en, der typisk får problemer til at forsvinde, tænker mange. Tror du, at en spindoktor kan få KMD's problemer til at forsvinde?

"Nej, det tror vi ikke," griner Karin Hindkjær og fortsætter:

"Nej, på ingen måde. Nej, det tror jeg ikke, at der er nogen virksomheder, der tror.

Altså, jeg er også kommunikationsansvarlig. Og hvis nogen tror, at jeg kan få problemer til at forsvinde ved at tale med pressen og indrykke nogle annoncer, så må jeg fortælle dem, at sådan hænger verden ikke sammen."

Så man skal ikke se denne her ansættelse som et udtryk for, at der er flere problemer på vej for KMD?

"Nej, nej. Det er der ikke. Og slet ikke, at vi tror, at vi kan kommunikere os ud af det.

Ens kommunikation er altid tæt knyttet til det, man leverer bagud i organisationen. Så det tror vi bestemt ikke."

Skoleret for mesteren

Hvad, tror du, er den sværeste opgave for en spindoktor - at få Lene Espersen eller KMD til at se godt ud i medierne?

"Ha, ha. Godt spørgsmål. Nej, jeg mener, at Morten er en super dygtig fyr. Og jeg tror, han kan gøre en positiv forskel for KMD.

Han har erfaring, som vi kan nyde godt af. Og han kan også lære meget hos os. Det er også en af grundene til, at han gerne vil videre."

Så jeg tror, vi begge vinder. Om vi så skal sammenligne os med Lene Espersen ..., det tror jeg ikke er en sammenligning, man kan lave."

Tror du, at jeres kommende spindoktor mener, at du har svaret godt nok på spørgsmålene i dette interview?

"Det må jeg jo stå skoleret over for mesteren om, når han læser dit interview. Ha, ha."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S